Browar Cieszyn Double IPA – Trochę lageru, trochę chmielu

Fajnie, że koncernowym browarom zdarza się spróbować sił w stylach kojarzonych z kraftem. Gorzej, że kiedy dorwie się człowiek do takiego trunku, okazuje się, że miało być pięknie, a wyszło jak zawsze. Chlubnymi wyjątkami są Kormoran (<3) i Browar Amber ale z drugiej strony to takie „browary w pół drugi”: zbyt mainstreamowe na kraft, zbyt małe na korporacje. Ale dziś o nich nie będzie (choć na Imperium Prunum ostrzę sobie ząbki, będzie moim 500. piwem na Untappd, to lada moment). Dziś będzie o Żywcu, czyli o Cieszynie.

Nie będę się wdawał w szczegóły dotyczące afiliacji Browaru Cieszyn i Grupy Żywiec, o tym petabajty materiałów i godziny wywodów można znaleźć u Kopyra. Ja napiszę parę słów o cieszyńskiej Double IPA – pierwszym polskim nie-korpo-lagerze sprzedawanym w puszce.

Oczywiście mówienie o tym jak to piwo z puszki smakuje metalem to brednie i mity – jeśli czujecie w smaku mennicę to na pewno nie jest to wina puszki. Zielone opakowanie DIPA mogłoby sugerować (mnie tak) coś w rodzaju łąkowości, lesistości, generalnie nie za bardzo pod amerykańskie chmiele. Tymczasem w zapachu ja świeżości i owocowości nie poczułem. Było raczej gęsto, słodowo na sposób… hmm, toporny. Można było odnieść wrażenie, że o ile faktycznie będzie to wywar gęsty, to nie do końca dobrze skomponowany. Chmiele? Może gdzieś były, ale na granicy autosugestii.

W smaku natomiast… Hmmm, nieodżałowana Joanna Chmielewska zawsze mówiła, że ze swoich książek najmniej lubi „Romans Wszechczasów, bo wyszły jej jakby dwa utwory „obok siebie”. Podobnie jest w przypadku cieszyńskiego DIPA. Jest słodowo (ale bardzo wytrawnie, jak dla mnie piwo jest nieco zbyt wysoko odfermentowane), jest goryczka z chmieli, ale nie mam odczucia, że to wszystko współgra. Kurde, jakby tak się zastanowić to bez wielkiego trudu w Double IPA można znaleźć nuty charakterystyczne dla lageru. Dobra, gęstego, ale ciągle lageru.

Nie smakowało mi to piwo. Gdyby miał wybór: Cieszyn DIPA lub Warka/Żywiec/Lech/etc., to faktycznie byłby oczywisty. Ale tylko wtedy. Szkoda.

 

cieszyn_dipa_ramka