Respro Cinqro – Bo Twoje płuca są bezcenne

Face it (nomen omen zresztą) – to tylko kwestia czasu, kiedy nasze miasta będą wyglądać tak, jak miasta z najbardziej uprzemysłowionych krajów świata. Choć z drugiej strony, czytając o Krakowie, w którym na szczęście nie mam „przyjemności” mieszkać (cudzysłów tylko w kontekście zanieczyszczeń, bo to piękne miasto jest), gdzie smog ze smokiem współistnieje, to nie wiem, czy nie należałoby używać czasu teraźniejszego. W Warszawie, jak wynika z ostatnich badań naukowców z Politechniki Warszawskiej, wcale nie jest o wiele lepiej. Stąd w mojej ręce – czy raczej na moją twarz – trafiła topowa maska przeciwsmogowa, Respro Cinqro.

Nie uważam oczywiście, że jest aż tak źle, by zasłaniać twarz codziennie – po prostu dość regularnie jeżdżę do pracy rowerem, a robię to „nieco” szybciej, niż w przypadku podróży do sklepu po bułki. Efekt – szybsze bicie serca, szybszy oddech i pyłki 2,5 mikrona wbijające się radośnie w moje płuca. Oczywiście zakładając maskę po raz pierwszy od razu odczujemy różnicę. Przede wszystkim dlatego, że mamy coś na twarzy, a to zawsze na początku wywoła dyskomfort. Maska – przy założeniu, że wybraliśmy dobry rozmiar – po zapięciu rzepa na karku idealnie „oblepia” naszą twarz. W spoczynku czuć więc zapach neoprenu i filtra, znacznie różniący się od codziennego powietrza (niekoniecznie na lepsze). Sytuacja zmienia się, gdy ruszymy i nieco przewietrzymy sprzęt. Po maksymalnie kilkunastu kilometrach „chemia” znika i wtedy zdajemy sobie sprawę, że nie tylko ona. Ja czułem się wręcz nienaturalnie bez smrodu spalin, czy choćby odczuwając go w znacznie mniejszym natężeniu.

Do oddychania w masce przeciwsmogowej trzeba się przyzwyczaić. Elastyczny pasek na górze ściśle przylega do nosa (wiadomo, powietrze nie powinno wlatywać górą), ale nawet jeśli uprzemy się, by oddychać nosem, przez filtr jest to znacznie mniej komfortowe. Ale jako, że filtracja powietrza przez włoski w nosie w masce jest zbędna (filtr wyłapie i tak znacznie więcej zanieczyszczeń) trzeba zacząć oddychać ustami. Wtedy odczucie jest nieporównywalnie lepsze – dzięki szeregowi otworów na neoprenowej masce oraz wielkim, umieszczonym na policzkach zaworom POWA Elite, przy wdechu wyraźnie czuć chłód atakowanego przez nas powietrza. Przy wydechu czułem już ciepło kondensującego się między twarzą i maską powietrza, ale tylko na chwilę, do kolejnego wdechu. Na dystanie 12,5 kilometra z domu do pracy bez problemu dało się jechać, choć porównując kolejne dni bez i w masce (odczyty z Garmina Vivoactive HR, test urządzenia niebawem) było widać, że średnie tętno podskoczyło mi z ok. 120 do 150 uderzeń (nie będę narzekał, więcej czasu w strefie spalania tłuszczu 🙂 ).

W zestawie Respro Cinqro znajdują się dwa filtry – pierwszy to Hepa-Type, wyłapujący nawet cząsteczki sub-mikronowe, drugi zaś to filtr kombinowany: Hepa-Type+DACC(R), z węglem aktywnym, radzący sobie z większością chemikaliów, zawartych w samochodowych spalinach. Przy wymianie filtra na węglowy (bardzo łatwo, zajmuje to 2-3 minuty) czuć, żę ten drugi jest wyraźnie gęstszy, co wpływa na odczucie rześkości wpadającego powietrza. Jednak po zestawieniu lekkiego dyskomfortu oddechowego ze świadomością potężnej ilości zanieczyszczeń zatrzymywanych na filtrze, mimo wszystko wybieram dyskomfort. Przyglądając się odczytom z miejskich stacji analizy powietrza, a przede wszystkim po prostu… wąchając je (powietrze, nie stacje), po założeniu maski jesteśmy w stanie ocenić, jaką wielką krzywdę robimy nie tylko na co dzień Matce Ziemi, ale przede wszystkim… sobie, decydując się na forsowne ćwiczenia fizyczne, w komunikacyjnym szczycie, w centrum miasta. Ja jestem pewien, że już nie wybiorę się na rowerze do pracy BEZ maski. W lato, gdy na drogach jeździ mniej aut, wybiorę filtr HEPA, ale na wiosnę i na jesieni zdecydowanie węglowy. Jeden i drugi wg producenta mają wystarczyć na max 69 godzin używania, więc jak dla mnie to  w sam raz na sezon. A przed kolejnym bez zastanowienia wydam nieco ponad stówę na kolejny zestaw. Drogo – ale moje płuca są bezcenne.

Smog in China mainpage foto by Erhard Renz/Flickr

respro_cinqro_ramka